İngiltere’de Üniversite Eğitimi

İngiltere’de üniversite eğitimi için dünyada popüler ülke olarak öne çıkmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi iki anıt üniversiteye sahip olan İngiltere’de dünyanın ilk 100 üniversitesinin 9’u, ilk 500’ün ise 40’ı bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler için gözde ülkelerden birisi olan İngiltere’de halen 430 binden fazla uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. İngiltere’de üniversite okumanın avantajları şöyle sıralanabilir:

Üniversiteyi İngiltere’de okuyan öğrenciler dünya standartlarında bir ülkede okumuş olacaklarından ve uluslarası geçerli bir diplomaya sahip olacaklarından dolayı hem Türkiye’de hem de yurt dışında kolay iş bulurlar, daha başarılı bir kariyer hayatına adım atarlar. İngiltere’de üniversite eğitimi şartları esnek olduğundan, sağlam bir lise eğitimi almış ve İngilizce seviyesi yüksek öğrenciler üniversite eğitimlerini üç senede tamamlayabilirler.

İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan kriterler İngiliz öğrenciler için genellikle A-Level, AS-Levels, Uluslar arası Bakalorya ve GNVQ’dan uygun ve yeterli puanı almış olmaktır. Yabancı öğrenciler için ise bunun yolu Foundation Kurslarına katılmaktır. Türkiye’den lise diploması almış olan öğrenciler, üniversiteye devam edebilmek için genellikle 1-2 akademik yıl devam eden “A-Level” (advanced level) diploma veya ‘International Foundation Year’ gibi muadili bir eğitimi almak zorundadırlar. Türkiye’de normal liselerden mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere’de yükseköğretime foundation programlarıyla adım atarlar