Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da büyük çoğunluğu devlete ait olmak üzere 100’den fazla üniversite bulunmaktadır. Bunların birçoğu araştırma ve eğitim alanında uluslararası saygınlık kazanmış üniversitelerdir. Dünya sıralamasında ilk yüzde olan 5 üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca Kanada’daki üniversitelerden alınan derecelerin Türkiye’de YÖK denklikleri de bulunmaktadır.

Kanada’da Türkiye’den farklı olarak tek bir merkezi üniversite sınavı yapılmamaktadır. Buna karşılık her üniversitenin kendi belirlediği öğrenci kabul şartları bulunur. Bunlar arasında yabancı öğrenciler için en önemlileri İngilizce yeterlilik seviyesi ve not ortalamasıdır. Kanada’da üniversite okumak isteyen yabancı öğrenciler ingilizce yeterlilik seviyelerini belgelemek zorundadırlar. Bunlar TOEFL, IELTS veya CAEL olabilir. Bu amaçla üniversite kabul komisyonları öğrencilerin bazı standart testleri almalarını isterler. Her okulun kabul ettiği standart testler ve istenilen minimum skorlar üniversitelerin kabul koşullarında belirtilir.

Community Colleges ( 2 Yıllık  Okullar)

2 yıllık olan bu okullar Yerel Yönetimlere bağlı Devlet  okullardır. Bu okulların kuruluş amacı bulundukları Eyaletteki insanların eğitim ve işverenlerin eleman ihtiyaçlarını gidermektir. Son yıllarda çok sayıda Canadalı ve yabancı öğrenci “Community Colegeleri seçmektedirler. Bu kolejlerin en büyük avantajlarından birisi okul ücretinin çok ekonomik olmasıdır. 2 yılı tamamlayan öğrenciler 4 yıllık okullara geçiş yapabilirler. Bu okullar öğrenciyi 4 yıllık üniversite ve kolejlere en iyi şekilde hazırlamaya çalışır. İlk iki yılda öğrenci güçlü bir hazırlık ve genel kültür dersleri aldıktan sonra asıl uzmanlık alanı  için 4 yıllık okullara geçerler. Kredilerin 4 yıllık okullara transferi  kolaydır.

Community College ların Avantajları:

Kabul şartlarının kolay olması

IBT TOEFL testinden 56 istenmesi

Okul ücretlerinin çok ekonomik olması

Üniversitelere oranla küçük olması  ve öğrencinin ilk iki yıllık  döneminde yakın ilgi görebilmesi

Community Kolejleri”in büyük bir kısmı yabancı öğrenciler ekstra İngilizce dersi verir.

 

Mezuniyet Sonrasında Göçmenlik ve Vatandaşlık İmkanı

Kanada güçlü ekonomisi ve güzel yaşam koşulları ile dünyanın en çok rağbet edilen ülkelerinden biridir. Kanada’da eğitim almış, bir Kanada üniversitesinin diplomasına sahip, anadil seviyesinde İngilizce konuşabilen biri olarak, eğitiminizden sonra da Kanada’da kalmak isterseniz bu sizin için oldukça kolay olacaktır. Kanada’da üniversite eğitimi alarak kendinize yepyeni bir geleceğin kapılarını açabilirsiniz.